Leena Puntilasta RadioMedia ry:n uusi puheenjohtaja

Edunvalvonta
27.11.2014

SBS Discovery Median toimitusjohtaja Leena Puntila valittiin eilisessä syysliittokokouksessa RadioMedia ry:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi. Kaupallisen radion 30-vuotisjuhlavuosi käynnistyy tammikuussa uuden puheenjohtajan johdolla.

RadioMedia ry:n tuore puheenjohtaja Leena Puntila toimi edellisellä kaudella yhdistyksen varapuheenjohtajana. Edelliset kolme kautta yhdistyksen puheenjohtajana toiminut NRJ Finlandin toimitusjohtaja Antti Pakkala antoi eilisessä syysliittokokouksessa tukensa Puntilalle. Pakkala jatkaa itse hallituksen jäsenenä.

Jo vuodesta 1985 radiotoimialalla eri yhtiöissä toimitusjohtajana toiminut Leena Puntila on pitkän linjan media-ammattilainen, jolla on selkeä kuva toimialan tulevaisuudesta.

– Radion tulevaisuus näyttää valoisalta. Median murros ei ole meille uhka vaan mahdollisuus. Toivon myös, että voimme jatkaa hyvää yhteistyötä tekijänoikeusjärjestöjen ja Ylen kanssa suomalaisen moniäänisen radion menestyksen turvaamiseksi, Puntila toteaa tulevasta.

Vuosi 2014 on ollut kaupalliselle radiotoimialalle erinomainen ja kasvu näyttää jatkuvan vuoden loppuun saakka. Tavoitteena on toimialan historian paras tulos. Hyvä luvut eivät kuitenkaan anna syytä levätä laakereilla.

– Meidän on tarkoin huolehdittava siitä, että sisältömme pysyvät kiinnostavina. Radion kivijalka on yhä vanha kunnon FM mutta kaikissa jakeluteissä ja päätelaitteissa pitää olla mukana. Siitä esimerkkinä on radioalan yhteinen radiot.fi-hanke, Puntila summaa.

RadioMedia ry:n uuteen hallitukseen kuuluu yhdeksän jäsentä:
Leena Puntila (puheenjohtaja), Antti Pakkala, Sampsa Jolma (Mediatakojat), Jari Naarmala (Radio Ramona), Kari Laakso (Sanoma Media Finland), Tomi Halonen (MTV/Radio Nova), Seppo Mustonen (Iskelmä Rex), Hannu Harju (mm. Kevyt Kanava) sekä Antti Kela (Radio Kajaus) joka valittiin hallitukseen uutena jäsenenä.

Lisätietoja: RadioMedia ry, toimitusjohtaja Stefan Möller p. 0400 50 8877

stefan.moller@radiomedia.fi

RadioMedia on kaupallisten radioiden kattojärjestö, johon kuuluvat lähes kaikki suomalaiset kaupalliset radioasemat. RadioMedia vastaa radiotoimialan edunvalvonnasta, tutkimus- ja tietopalveluista, koulutuksesta sekä markkinoinnista. Se järjestää Kaiku- ja Raiku-radiomainoskilpailut sekä RadioGaalan, jossa palkitaan alan parhaat ammattilaiset. RadioMedian toiminta rahoitetaan jäsenmaksuilla ja yhteiskunnallisilla tietoiskukampanjoilla. Kaupallisia radiokanavia kuuntelee viikoittain 3,7 miljoonaa suomalaista. Lisätietoja: www.radiomedia.fi